All for Joomla All for Webmasters

ÇAJ ME HUDHËR, MJALT, LIMON

. Posted in Shendeti.

Pin It

Shumë njerëz të vendeve latine do t'ju thonë se kur jeni ftohur apo keni dhimbje fyti, nuk ka shërim tjetër përveç çajt të përgatiur nga hudhra, limoni dhe mjalti. Ky kombinimi vepron shumë shpejt.

5 ml (1 lugë supe) lëng i freskët limoni

1 thelb hudhër e grirë

1 lugë (supe) mjaltë

½ lugë (kafe) kanellë

½ lugë (kafe) xhenxhefil pluhur

Të gjitha këto përzieni mirë dhe shtojini një gotë me ujë të nxehtë.

Hudhra është antibiotik dhe është efikase kundër çdo lloj infeksioni.

Mjati butësisht përmirëson frymëmarrjen. Mjalti është antimikrobial, dhe kjo ndihmon sistemin imunitar për të luftuar infeksionin.

Lëngu i limonit ndryshon pH e trupit, potencialisht duke e bërë atë më pak mikpritës për viruset dhe bakteret.

Ndërsa kanella dhe xhenxhefili janë ngrohëse. 

Pin It

Të gjitha të drejtat e rezervuara. Burimi Jetes 2007-2019 - Dizajnuar nga: www.burimijetes.com